דף הבית >> פודקאסט ציפורניים >> האמת על תחום הציפורניים בישראל >> כל האמת על תעודות לטכנאיות ציפורניים
תעודות לטכנאיות ציפורניים
בפודקאס הזה, תגלי כמה עובדות חשובות בנושא תעודות לטכנאיות ציפורניים, פדיקוריסטיות ומניקוריסטיות. מומלץ לשמועה לכל מי שעוסקת בתחום או מתכוונת ללמוד אותו
הפודקסט הם קבצי אודיו, אותם תוכלי לשמוע בכל זמן ובכל מקום שנוח לך. בנוסף, תימללתי
את הקובץ, כך שתוכלי גם לקרוא את התמלילים של הפרק
 
תמליל פודקאסט - תעודות לטכנאיות ציפורניים
התעודה
היום אדבר על עניין התעודה. איזו תעודה צריך, כדי לעבוד בתחום הציפורניים. נושא זה מעסיק גם את המקצועיות הוותיקות ובעיקר את החדשות. אסביר בברור את חוקיות התעודה, לאיזה צרכים היא משמשת, ואסביר איזה סוגי תעודות ניתנות בבתי הספר השונים.

נתחיל מחוקיות התעודה
השאלה שאני נשאלת כל יום כל הזמן היא איזה תעודה את נותנת?, האם התעודה חוקית? האם אוכל לעבוד בתחום? אז קודם כל התשובה הגורפת היא כן!, החוק במדינת ישראל לא אוסר לעסוק בציפורניים למי שאין לה תעודה. לכן, כל מקצועית יכולה לעבוד ללא תעודה או עם תעודה של כל בית ספר.  
אני אחדד את זה, מבחינה חוקית, כל אחת יכולה להחליט מחר בבוקר שהיא טכנאית ציפורניים, יכולה לפרסם את עצמה ולהתחיל לטפל בלקוחות. אין איסור על זה בחוק ואין בזה מעשה לא חוקי. את יכולה לעבוד בבית או לפתוח מכון, את יכולה להעסיק עובדים, לנהל עסק של ציפורניים, לתת את כל השירותים הקשורים לבניית ציפורניים, פדיקור, מניקור, לק ג'ל וכו'.. אין חוק המחייב שתהיה לך תעודה.
כל ההגבלות והחוקים שחוקקו בישראל בתחום טיפולי ציפורניים, קשורים אך ורק למיקום ולמבנה בו תחליטי לעבוד. אם ברצונך לפתוח מכון ציפורניים, תצטרכי לעמוד בכל הפרוצדורות של הוצאת רשיון לעסק. כל הדרישות הם בעלות אופי טכני, כמו חיבור למים, שירותים תיקניים וכו' שום דבר שקשור לדרישה להצגת תעודה כתנאי לפתיחת מכון ציפורניים, או לעבודה בציפורניים. אם את עובדת בבית, אז תשכחי גם מזה, לא חלים עלייך שום מגבלות ואינך זקוקה לרשיון כלשהו. אלו החוקים ואלו ההגבלות היחידות החלות על עבודה בציפורניים.
היום יש בישראל עשרות אלפי מקצועיות העובדות ומתפרנסות מתחום הציפורניים. חלקן עובדות בבתים וחלקן עובדות במספרות ובמכונים. לרבות מהן אין תעודות, אני מכירה אישית הרבה מאוד מקצועיות עם ידע רב ונסיון עשיר שאין להן תעודות. חוק חופש העיסוק אומר שלכל אדם יש זכות לעבוד בישראל ולהתפרנס מכל מקצוע או עיסוק לפי רצונו. אסור למנוע מאדם לעסוק בתחום שבחר לעצמו אלא אם כן, עבודתו נאסרה בחוק כמו לדוגמא: איסור לעסוק בעריכת דין, ברפואה וכו'.. כשיש איסור בחוק על מקצוע מסויים, אי אפשר לעבוד בו, אלא עם קבלת רשיון. כל מקצוע שאין עליו איסור בחוק, כמו ציפורניים, איפור, איפור קבוע, קעקוקים, ועוד ועוד אלפי מקצועות, שלא חל עליהם איסור בחוק, כל אחד יכול לעסוק בהם, ללא רשיון וללא תעודה.
 
אני מקווה שהבהרתי עד כמה שיכולתי את נושא חוקיות התעודה. מטרתי בפרסום הדברים היא להפסיק את המניפולציות הנעשות בעיקר בחלק מבתי הספר המספרים לתלמידות שלהן שאי אפשר לעבוד באופן חוקי במדינת ישראל, בלי תעודה מסויימת. זה כמובן לא נכון.
אסכם את החלק הזה בשני משפטים:
כל "תעודה" במרכאות היא חוקית, בדיוק כפי שעבודה ללא תעודה היא חוקית.
חוק חופש העיסוק במדינת ישראל לא הולך להשתנות עוד שנים רבות מאוד ומכך אפשר להבין שהמצב הזה ימשך לתקופה ארוכה מאוד.
 
הנושא הבא הוא, למה בכל זאת חשוב שתהיה לך תעודה
הסיבה הראשונה היא כמובן הלקוחה. הלקוחה רוצה לדעת שהטכנאית שמטפלת בה, עברה הכשרה מקצועית. אני לא מעלה על דעתי היום אפשרות שמישהי תטפל בלקוחות מבלי לעבור הכשרה כזאת. בעבר התופעה היתה קיימת, היום כמעט שאין סיכוי לטכנאית שלא עברה הכשרה מקצועית להצליח בעבודתה. הצגת התעודות על הקיר בפני הלקוחות היא חשובה ללקוחה ומוסיפה למוניטין שלך.
הסיבה השניה והחשובה ביותר לדעתי היא נושא הביטוח. כל מקצועית, בין אם היא עובדת בבית או במכון, חשוב שתדאג לעשות לעצמה בטוח ובעיקר ביטוח סיכון מקצועי. מה זה אומר? זה אומר שאם חס וחלילה פצעת את הלקוחה, או גרמת לה לנזק כלשהו לציפורניים, במידה והלקוחה תתבע אותך, חשוב שיהיה לך כיסוי לבטוח סיכון מקצועי. חברת הבטוח לא תנפיק פוליסת בטוח למי שאין לה תעודת הכשרה. כל תעודה מכל בית ספר מכובדת על ידי חברות הבטוח ובלבד שיצויין בתעודה איזה קורס התלמידה עברה והבטוח יהיה בהתאם למקצוע שרשום בתעודה. זו בעיני הנקודה העיקרית למה כן צריך שתהיה לך תעודה מקצועית.
הסיבה השלישית שבגללה כדאי שתהיה לך תעודה היא האפשרות לרכוש חומרים במחיר סיטונאי. כידוע קיימים בארץ מרכזי שיווק המספקים מוצרים למקצועיות במחיר מוזל. התנאי לקניה במרכזים אלו, היא הצגת תעודה מקצועית. גם זו סיבה טובה מדוע כדאי שתהיה לך תעודה כזו.
המסקנה היא חשוב שתהיה לך תעודת הכשרה עם ציון הקורס אותו למדת, למרות שמבחינה חוקית אינך חייבת בתעודה כזו.

מהן סוגי התעודות הנתנות בישראל
סוג ראשון, היא התעודה הסטנדרטית. רוב בתי הספר מציעים לתלמידות תעודה מטעמם. תעודה בה כתוב שם התלמידה, איזה קורס סיימה ובכותרת מופיע שם בית הספר בו למדה.
סוג שני של תעודה אותה נותנים בתי ספר מסויימים, היא תעודה מטעם התמת. עוד מעט אתייחס להסבר מפורט לגבי התעודה הזו.
סוג שלישי הן תעודות של ספקים שונים, המשתפים פעולה עם בית הספר. גם על כך ארחיב מיד
סוג רביעי זו תעודה בינלאומית.
 
אנסה להסביר מה המשמעות של כל סוגי התעודות

הסוג הראשון, תעודה מטעם בית הספר, היא תעודה פופולארית, אין מה להסביר יותר מדי בקשר אליה אני חושבת שזה חשוב ונכון, לקבל תעודה מטעם בית הספר בו למדת.

סוג התעודה השניה, תעודה מטעם התמת. הרבה שואלות, מה זה?
התמת כידוע הוא משרד ממשלתי. משרד התעשיה המסחר והתעסוקה, אלו ראשי התיבות של המילה תמת. משרד זה מעניק הכרה לבתי ספר מסויימים, או לקורסים שהם מעבירים. לכל קורס יש את הקריטריונים שלו ואת סוג ההכרה שלו. תפקיד התמת הוא להפנות אוכלוסיות מסויימות לבתי ספר המעוניינים בכך. במקרה של קורסים לציפורניים, הכרת התמת בקורסים היא לצורך מימוש הפקדון לחיילים משוחררים, לפי חוק קליטת חיילים משוחררים תשנ"ד 1994.
ברגע שבית ספר לציפורניים, מעוניין להשתמש במענק שחרור כתשלום לקורסים אותם הוא מעביר, עליו לפנות למשרדי התמת, לעבור פרוצדורה מסויימת ולעמוד בקריטוריונים שונים. לרוב מדובר בקריטריונים טכניים הרבה מאוד רישומים ופרוצדורה טכנית מעט מאוד קריטריונים מקצועיים, בטח לא כאלו שיש להם יתרון מול קורסים אחרים. ההתקשרות עם התמת מבטיחה לבית הספר להגדיל באופן משמעותי את מספר התלמידות.
בסיום הקורס התלמידה מקבלת גם תעודה של התמת. תעודה זו היא שוות ערך לכל תעודה אחרת, היא לא חוקית יותר מתעודה אחרת ובוודאי שאינה מעידה על מקצועיות ברמה גבוהה יותר. ההיפך הוא הנכון. הדרישה הרבה מצד חיילות משוחררות ללמוד על חשבון המענק, הופך את כיתות הלימוד ברוב בתי הספר לצפופות ודחוסות. שמעתי כבר על כיתות לימוד של 15 תלמידות בכיתה ויותר. ניתן לקבל את התעודות האלו על שני קורסים בלבד, קורס בניית ציפורניים וקורס מניקור פדיקור.

סוג התעודה השלישית - היא תעודה מטעם חברות מסחריות המייצרות ומשווקות מוצרים לציפורניים. כאשר בית הספר משתמש לצורך הלימוד במוצרים של חברה מסויימת, החברה תעניק מטעמה תעודה לבוגרות הקורס. התעודה הזו לא מביאה איתה שום ערך נוסף, אינה מעידה על רמה מקצועית, או על חוקיות התעודה. 

סוג התעודה הרביעית - היא תעודה בינלאומית. תעודה בינלאומית פירושה שבכל מקום בעולם, אליו את מגיעה עם התעודה, את יכולה לעבוד ללא כל תנאי.
לא נתקלתי בחיי בהרבה תעודות מהסוג הזה, הן נדירות בתחום הציפורניים. שימי לב, לא כל תעודה הכתובה באנגלית או בשפה אחרת כלשהי, היא תעודה בינלאומית ויותר מכך, שימי לב לתעודות מטעם מותגים, או שמות מסחריים ידועים, ידוע לי על מספר מקצועיות שהיו בידן תעודות מהסוג הזה וכשעברו לחו"ל, התברר שהתעודות אינן בינלאומיות, למרות שהמותגים שבשמן ניתנו התעודות, הן כן בינלאומיות.
אני מקווה שהבהרתי עד כמה שיכולתי את נושא התעודות לציפורניים. מטרתי לעזור לכל המקצועיות ולכל המתעניינות בתחום, לדעת את האמת ולקבל החלטות אישיות בהתאם לכך. 

אם את מעוניינת שאדבר על נושא מסויים, שלחי לי הודעה לוואטספ 0545939690.

נתראה בפודקאסט הבא, יהיה מעניין, תבואו...

 
                                                             אילנה זהבי

                                                                                                מייסדת ענף הציפורניים בישראל