דף הבית >> מאמרים >> ידע כללי בציפורניים >> אנטומיה של הציפורן
אנטומיה של הציפורן
1. היד
 
היד היא אחת מהמכשירים רבי העוצמה, שבהם אנו משתמשים תמידית, לטוב ולרע.
הבנת היד היא השלב החשוב הראשון בשמירה על הבריאות שלה. טכנאיות הציפורניים, פדיקוריסטיות ומניקוריסטיות מטפלות בהרבה יותר מאשר בציפורניים,
הן מספקות מבחר רחב של שירותי יד ורגל, כך שנדרש להן ידע רחב ביותר.
 
הציפורניים מגנות על קצה האצבעות עתירות העצבים מפני פגיעה. הן מגבירות את חוש המישוש ועוזרות לטפל בחפצים קטנים.
 
הן דומות בהרכבן הכימי לשערות, מורכבות בעיקר מחלבון, מקרטין וגם עשירות בגופרית.
2. מבנה הציפורן

ישנם מספר אזורים בסיסיים של הציפורן שעלינו להכיר ולהבין לפני שאנו מתחילים לתת שירות ציפורניים מקצועיים ללקוחות
3. המגינים
 
*קרום הציפורן (CUTICLE) – זוהי רצועת העור, הקפלים של העור הגובלים במשטח הציפורן ואוטמים אותה מפני הסביבה החיצונית. העור נראה כאילו הוא נגמר במקום שבו הוא מגיע אל משטח הציפורן, אבל למעשה הוא עושה סיבוב U ומתקפל מתחתיה.

המגנים מתחלקים לשניים:
א. העור שבצידי הציפורן -  מגן על מצע הציפורן מפני פגיעות ודלקות ומפני הסביבה החיצונית. זהו עור קרני בעל רקמה מתה, בחלקו ניצמד למשטח הציפורן, לאורך הקירות הצדדיים. יש להסיר בעדינות את הרקמה המתה הזו ממשטח הציפורן ועד לקצוות הצדדים, אך לא מעבר לזה.
 
                                            
ב. מגן המקור – הוא הקפל בבסיס הציפורן, המכסה את אם הציפורן. בדרך כלל נוהגים לחשוב בטעות שהוא עור קרני. כשאוסרים לחתוך את העור מסביב לציפורן הכוונה היא לחלק זה של העור. חיתוך לא נכון של עור זה יכול להביא לאינפקציה רצינית ולהווצרות של רקמת יבלות וצלקות.  
החלק של העור המתקפל מתחת, מכסה את הגדילה החדשה של משטח הציפורן, חלק זה של משטח הציפורן לא יתגלה לעין עד שהוא יגדל ויצא מעבר לקפל. המטרה של הקפל היא להגן על החלקים הפנימיים של יחידת הציפורן מפני זיהום, לכלוך, מיקרואורגניזמים ועוד גורמי גירוי, מלהיכנס לתוך הרקמות הרכות של שכבת הציפורן בהווצרותה.
 
 
הערה חשובה: שמירה על בריאות המגינים חשובה עוד יותר בכפות הרגליים מאשר בידיים, כיוון שהרגליים ן נמצאות בסביבה לחה שבה זיהומים מתרחשים יותר בקלות. לחולים בסכרת יש פחות התנגדות לסוגים הללו של זיהומים. זיהומים רציניים בלקוחות סוכרתיים יכולים לקרות באופן שיגרום לאובדן של כף רגל או אפילו למוות. דעי מי מלקוחותיך הוא סוכרתי ונקטי באמצעי זהירות מיוחדים על מנת להבטיח שלא קורה נזק. אם כפות הרגליים שלהם סדוקות, חתוכות או פגועות בכל דרך שהיא, וודאי שהם יודעים זאת ויעצי להם לקבל יעוץ רפואי ממומחה.
5. מקור הציפורן                                         
 
מקור הציפורן היא "אם הציפורן" והיא מייצרת את תאי משטח הציפורן. היא נמצאת בדיוק מתחת למגן המקור (הוא הקפל בבסיס הציפורן), והיא מייצרת את תאי משטח הציפורן.
היא מכילה ורידי דם, הנושאים חומרי הזנה לתאים החדשים. המקור ימשיך ליצר תאי ציפורן בריאים ככל שהוא יקבל הזנה וישאר במצב בריא. אם המקור הופך לפגום או מזוהם, בריאות הציפורן נמצאת בסיכון. מרבית ההפרעות הרציניות של ציפורניים נגרמות בשל תאי מקור פגומים או חולים.
 
המקור קובע את הצורה, הרוחב והעובי של משטח הציפורן. מקור ארוך מייצר ציפורניים עבות, מקור צר יוצר ציפורניים דקות.
 
המקור מייצר ללא הרף תאים חדשים. תאי הציפורן צומחים מתוך קצוות של בליטות קטנטנות שנראות כמו שיער. אם יכולת לראות את המקור, הוא נראה כמו שדה מכוסה בבליטות הנראות כמו שערות, שכל אחת מהן נוטה קדימה לכיוון הקצה החופשי.
כאשר תאי הקרטין עוזבים את המקור הם לבנים, עגולים ושמנמנים. ואולם ברגע הם הופכים לשטוחים לחלוטין ושקופים. הם משקפים את הצבע הורוד של מצע הציפורן.
6. משטח הציפורן
 
משטח הציפורן הוא מבנה מורכב של פרוטאינים שנוצרו מחומצות אמינו, הנקראים קרטין.
משטח הציפורן עשוי מתאים קטנים עגולים, המתפתחים במקור הציפורן. התאים גדלים ומגנים עד שהם נדחפים החוצה ולמעלה והופכים למשטח הציפורן. משטח זה הינו יחידה מוצקה הזורמת לאיטה מתוך המקור לקצה החופשי.
כשמשטח הציפורן גדל, תאי הציפורן מתהדקים והחומר בפנים המורכב רובו מפרוטאינים, נדחס החוצה ופועל כמו דבק חזק כדי לחבר את השכבות יחד ולעשות את משטח הציפורן מקשה אחת חזקה ושקופה
4. הסהר (LUNULA) –  להפהוא החלק הלבן של משטח הציפורן הנמצא בבסיס הציפורן, המציץ מתחת לקרום. הוא חלק משכבת הציפורן ונראה בבהונות ובאגודלים. לפעמים גם בשאר האצבעות. הסהר נראה לבן כיוון שהתאים בשלב זה של היווצרותם עדיין בתהליך של הידוק ושיטוח ולכן עדיין אינם שקופים.
 
בתנאים מסויימים, קבוצות גדולות של תאי ציפורן לא ילכו בדרך הנורמלית של הידוק ושיטוח. כשהדבר הזה מתרחש, יופיעו על הציפורניים נקודות לבנות קטנות ולא סדירות. הסהר נמצא בדיוק מתחת לחלק הדק ביותר של מקור הציפורן. החלק הזה בבסיס הציפורן יכול גם או לההרס אם המשטח מעליו נפגע למשל על ידי שיוף במכונה או מניקור אגרסיבי.
תאים מקצה המקור,
עד לקצה החופשי של הציפורן. (התהליך מסומן בחץ). התאים בקצה הציפורן הם המבוגרים ביותר
7. מצע הציפורן
 
מצע הציפורן נמצא בדיוק מתחת למשטח הציפורן. המצע מתחיל בקצה הקידמי של הסהר ומסתיים בקצה הציפורן.
המצע עשוי משני סוגים שונים של רקמות: אפידרמיס ודרמיס. האפדירמיס הוא השכבה העליונה של העור והדרמיס הוא השכבה התחתונה. האפידרמיס הנמצא מתחת למשטח הציפורן שונה מהעור שמכסה את הידיים ואת האצבעות. הוא דומה יותר לעור הפנים והפה. האפידרמיס המיוחד מאוד הזה נקרא "מצע אפיטליום".
הדרמיס (השכבה התחתונה), מכילה מיליוני ורידי דם קטנים, שלהם שני תפקידים בסיסיים:

 
  1. לשאת אוכל וחמצן ליחידת הציפורן.
  2. לשאת פסולת, רעלים ופחמן דו חמצני מיחידת הציפורן.
 
מצע האפיטליום (האפידרמיס), נצמד בחוזקה מתחת למשטח הציפורן ומתחיל להפרד מהדרמיס. הוא יוצר מסילה קטנה הנכנסת לתוך החריצים הזעירים הנמצאים בתוך שכבת המרתף הוא הדרמיס. מערכת המסילה והחריץ, מאפשרת למשטח הציפורן להחליק מנגד למצע הציפורן כשכל תא ציפורן גדל לכיוון הקצה החופשי.
  החומר נאסף נערך ע"י אילנה זהבי, מתוך שני מאמרים מקצועיים שהורדו מהאינטרנט ותורגמו לעברית
יריעות צפופות ודחוסות של תאי ציפורן מושטחים.
שכבת תאי הציפורן העליונה היא המבוגרת.