דף הבית >> פודקאסט ציפורניים >> האמת על תחום הציפורניים בישראל >> איך לבחור בית ספר לציפורניים
הי, הנושא שלנו היום, איך לבחור בית ספר לציפורניים.
בפודקאסט הזה, אפנה את תשומת ליבך למספר נקודות חשובות אותן כדאי לך לבדוק לפני שאת מחליטה איפוא ללמוד טיפולי ציפורניים. הבדיקות שתעשי יעזרו לך לקבל החלטה יעילה ונכונה יותר.

1 - הכרות
כאשר את פונה לבית ספר לקבלת אינפורמציה, בקשי לדבר עם המורה. כבר בשיחת הטלפון את יכולה להרגיש אם השיחה נעימה ונוחה לך ואם את מתחברת למי שמדברת איתך. זוהי תחושה שרק את מרגישה אותה וזה חשוב. שימי לב כמובן לתוכן השיחה, לאינפורמציה שאת מקבלת, לתשובות שהמורה עונה לך, לדיוק ולסבלנות. במידה וגם לאחר שיחת הטלפון את לא בטוחה בעצמך, קבעי פגישה אישית עם המורה, ספרי לה על כל הנקודות שאת עדיין מתלבטת לגביהן וקבלי תשובות ברורות. לאחר הפגישה, בחני את הרגשתך ואת התשובות שקיבלת ויהיה לך קל יותר להחליט האם זו המורה שלך. לבחירת המורה שתלמד אותך, יש משמעות רבה. מורה טובה תעניק לך גם כלים מקצועיים וגם בטחון מקצועי.

2 - נסיון
שאלה חשובה שעלייך לשאול את המורה, מהו הנסיון המעשי שיש לה בהדרכה ובלימוד תלמידות. אל תמהרי לקבוע את חוות דעתך על המורה לפי העבודות שלה באינסטגרם או בפייסבוק. יש המון מקצועיות מוכשרות שיש להן עבודות מדהימות אבל מעטות מהן יודעות ללמד. ניסיון בהוראה זה קריטריון חשוב מאוד. אל תתביישי ואל תהססי לשאול את המורה איזה נסיון יש לה ולקחת את זה בחשבון לפני שאת מחליטה סופית איפוא ללמוד.

3 - תוכנית לימודים
קורסים בתחום הציפורניים הם קורסים קצרים יחסית. לא מדובר במקצועות שלומדים אותם מספר שנים, אלא במקצועות שלומדים אותם במספר פגישות או במשך מספר שבועות. לכן יש חשיבות רבה לבדוק מראש את תוכנית הלימודים. לפני שאת בוחרת בקורס כלשהו, בדקי את כל הפרטים כמו למשל, כמה מפגשים יש בקורס, כמה שעות בכל מפגש ובעיקר, פירוט מלא ומדויק, מה לומדים בכל שיעור. תוכנית הלימודים צריכה להיות מובנת וברורה, כך שתדעי בדיוק מה תוכן הקורס המלא ומה את הולכת ללמוד בכל שיעור.
  
4 - תיאוריה
כדי להגיע להישגים בתחום טיפולי ציפורניים, אנו זקוקים בעיקר להכשרה מעשית, שתהיה נכונה ומקצועית. קורס, שחלק גדול ממנו מוקדש לשיעורים תיאורטיים, הוא פחות יעיל. בתחום הציפורניים יש חשיבות רבה לעבודה המעשית, שתביא אותך לתוצאות הרצויות. עבודה מעשית נכונה ומקצועית, שומרת על הלקוחה, מונעת פציעה או נזק כלשהו, שומרת על בריאות הציפורניים וכמובן מבטיחה תוצאה יפה יותר. לכן יש לשים דגש על לימוד מעשי. אני נוהגת לשלב הסברים תאורטיים תוך כדי תהליך הלימוד והעבודה המעשית מבלי להקדיש לכך שיעורים שלמים. שימי לב כמה זמן בתהליך הלימוד מוקדש לשיעורים "תאורטיים". אל תתפשרי על קורס שיש בו חלק גדול של שיעורים כאלו.

5 – חוברת לימודים
קשה מאוד בזמן השיעור ללמוד דברים חדשים, לבצע במדוייק את העבודה המעשית, וגם לזכור בעל פה את כל תהליך העבודה שלב אחרי שלב. לשם כך, חשוב מאוד שתהיה לך חוברת לימודים ערוכה בצורה מקצועית וברורה, כדי שתוכלי לחזור בבית על כל שלבי העבודה, לתרגל בצורה תאורטית ומעשית את תהליך העבודה ולשנן את מה שלמדת. לא חשוב כמה את מוכשרת ואיזה זכרון טוב יש לך, בלי החוברת את עלולה לדלג על פרט קטן שימנע ממך להגיע לתוצאה הנכונה. בשלב הראשון של עבודתך בתחום הציפורניים, החוברת תהיה לך לעזר רב וכדאי שתהיה צמודה אלייך.

6 – הכרת המוצרים
חלק מתהליך הלימוד הוא להכיר את תכונות המוצרים שאת משתמשת בהם ולהבין מה תפקידו של כל מוצר בתהליך העבודה. העניין הוא שיש בתי ספר המקדישים מפגש שלם, בו המורה מרצה ומספרת על כל מוצר והתלמידה מקשיבה. זה נראה יותר כמו קידום מכירות ולא כמו לימוד ענייני. אין צורך להקדיש מפגש שלם, שמנפח את שעות הלימוד בקורס ללא צורך. מקובל שתוך כדי הלימוד, כאשר עוברים לעבוד עם מוצר חדש, המדריכה תסביר בכמה מילים על המוצר ועל תפקידו, אין צורך ביותר מזה. לפני הרשמתך לקורס בדקי כמה שעות מהקורס מוקדשות לנושא הכרת המוצרים.

7 - תרגול
אם את לומדת בקבוצה, הקפידי בכל שיעור להביא איתך מישהי כדי לתרגל עליה. התנסות בקבוצה אחת על השניה היא בזבוז זמן עבורך. ברגע שתלמידה אחרת בקבוצה לומדת עלייך, זה אומר שבזמן הזה את לא מתרגלת וגם לא לומדת דברים חדשים. לכן הקפידי לבוא עם חברה מתנדבת, כדי שתוכלי לעבוד בעצמך באופן מעשי בכל שיעור, לצבור כמה שיותר נסיון ולהפיק את המכסימום מהלימודים.

8 – פתרון בעיות
אם את נתקלת בבעיה כלשהי, או שקשה לך לבצע פעולה מסויימת, או אם לא הבנת משהו ממה שהוסבר לך בשיעור, אל תעברי הלאה. קבלי פתרון ותיקון מיידי לכל בעיה שיש לך. רק לאחר שתביני הכל ותיישמי את הדברים בצורה נכונה, תעברי הלאה. אני יכולה לספר לך על מאות מקצועיות שאני מכירה שסוחבות איתן בעיה מקצועית כזו או אחרת במשך שנים רבות. מדובר במקצועיות עובדות, מצליחות, עם חוג לקוחות גדול, שעדיין לא פתרו בעיה מקצועית מסויימת שהן סוחבות איתן עוד מזמן הלימוד.

9 - לימוד אישי
לאחרונה יש מגמה גם בבתי ספר גדולים, לעבור ללימוד באופן פרטני אחד על אחד. הבחירה אם ללמוד בקבוצה או באופן אישי, תלויה בך.
לימוד אישי הוא קשה יותר, אבל בדרך כלל מביא לתוצאות גבוהות הרבה יותר. חשוב מאוד לברר אם למורה יש נסיון בסוג כזה של לימוד וחשוב לראות עבודות ותוצאות של תלמידות שלמדו אצלה באופן פרטי. לימוד אישי דורש מהמורה ידע ספציפי וטכניקת לימוד מיוחדת, המאפשרת לתלמידה להתאמן באופן מעשי בכל שיעור. לפני שאת מחליטה ללמוד באופן אישי, בררי עם המורה את כל הפרטים ובעיקר את אופן הלימוד.  

10 - לימוד בקבוצה
בהנחה שהמורה שתלמד אותך תהיה מורה מקצועית, טובה ומוכשרת, מה שיקבע בסופו של דבר את רמת הלימודים היא לא היכולת של המורה, אלא כמות התלמידות שבכיתה. ברגע שיש יותר משלוש עד ארבע תלמידות בכיתה, המורה עם כל הרצון הטוב ועם כל הכשרון שיש לה, לא תוכל לתת לך מענה מקצועי כפי שמגיע לך. קחי בחשבון שלכל תלמידה יש שאלות שונות, כל תלמידה מתקשה בנקודות אחרות, כל אחת קולטת את החומר בקצב שונה וכל אחת זקוקה לעזרה וחיזוקים אחרים. ברגע שהכיתה מכילה יותר משלוש עד ארבע תלמידות, המורה לא תוכל לתת מענה מקצועי ראוי לכל אחת ובעיקר יהיה לה קשה לתמוך בתלמידה שמתקשה יותר מהאחרות והתוצאות יהיו בהתאם. זה לא סוד שחלק גדול מהטכנאיות שמסיימות קורסים מקצועיים, בסופו של דבר נושרות ועוזבות את התחום. יש לכך מספר סיבות, אבל אחד הגורמים העיקריים היא הרמה המקצועית הנמוכה איתה סיימו את הקורס, דבר שמונע מהתלמידה להשתלב אחר כך בשוק התחרותי כל כך של הציפורניים. כדי לא להגיע למצב הזה, בדקי מראש כמה תלמידות יש בכיתה ובכל מקרה, כשאת נתקלת בבעיה או חוסר הבנה בחומר, עמדי על זכותך לקבל עזרה ותשובה עד לפתרון מוחלט של הבעיה.
 
 11 – ערכה במתנה
בתי ספר רבים וגם מורות פרטיות מבטיחים ערכת חומרים במתנה, אותה תקבלי עם הרשמתך לקורס. 
מכיוון שאין מתנות חינם, קחי בחשבון, שבצורה כזו או אחרת, מחיר המתנה מגולם כבר במחיר הקורס. למשל, קורסים שנותנים בהם ערכה במתנה, הם בדרך כלל יקרים יותר, לפעמים הם משמעותית יקרים יותר למרות שהערך הכספי של הערכה הוא קטן. בנוסף, יש בתי ספר בהם את מתבקשת לעבוד במשך הקורס עם הערכה שקבלת במתנה, בדרך כלל הערכה שתקבלי היא מנימליסטית וכשתסיימי את הקורס תצטרכי לעשות קניות כדי להשלים את כל מה שאת צריכה לעבודה. כדי שלא להתאכזב, בדקי מה ערך הערכה שאת מקבלת, בדקי כמה עולה קורס דומה ללא ערכה ורק אז קבלי החלטה מה ברצונך לעשות.

12 – קורס במתנה
בתי ספר מסויימים, המעוניינים למכור קורסים יקרים יחסית, כמו בניית ציפורניים, או פדיקור מניקור, מציעים לנרשמות קורס נוסף במתנה. בדרך כלל קורס זול יותר כמו קורס לק ג'ל, או קורס קישוטי ציפורניים וכו..
העניין הוא שברוב המקרים קורס מתנה מסתכם בפגישה אחת בת מספר שעות, בה יושבת המדריכה מסבירה ומדגימה את תהליך העבודה והתלמידות שמסביבה מסתכלות ובקושי מתנסות באופן מעשי.
בזמן ההדגמה, תהליך העבודה נראה קל ופשוט ליישום והתוצאות של המדריכה נראות נפלא. עובדה זו מעוררת התלהבות אצל התלמידות המשתתפות בהדרכה ובדרך כלל הן גם מתפתות בסיום ההדגמה, לרכוש את המוצרים שהודגמו.  
הבעיה מתחילה כאשר התלמידה מגיעה הביתה ולא מצליחה להגיע לתוצאות הנכונות, כיוון שיש לה חוסרים רבים מבחינת הלימוד. קורס חינם כזה, הוא לא קורס מקצועי ולא מאפשר לתלמידה לעבוד בתחום שאותו כביכול למדה בחינם. זו הסיבה שעלייך לבדוק היטב איזה קורס חינם את מקבלת, כמה מפגשים יש בקורס, כמה שעות כל מפגש והאם עובדים בו באופן מעשי על ידיים של מתנדבות. רק לאחר שתקבלי את כל הפרטים ותבדקי אותם בהשוואה לקורסים אחרים, תדעי אם את באמת מקבלת קורס חינם במתנה, או שלא.

מאחלת לך בהצלחה בבחירת בית הספר המתאים לך.

נתראה בפודקאסט הבא, יהיה מעניין, תבואו


                                                                        אילנה זהבי
                                                                          מייסדת ענף הציפורניים בישראל 
תמליל פודקאסט - איך לבחור בית ספר לציפורניים
פודקאסט - איך לבחור בית ספר לציפורניים